بهینه سازی سایت توسط آقای وب

بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو یا همان سئو به معنای افزايش بازديدها و پاسخ موثر موتورهای جستجو است یا به عبارت دیگر هر کاری که رتبۀ شما را در موتورهای جستجو افزايش دهد. ما در آقای وب و در سلسله مقالاتی قصد داریم اصول سئو را به شما معرفی کنیم و نشان دهیم آنها چه طور کار ميکنند، چه هستند، و چرا بايد همين الان سئوی خود را آغاز کنيد. پس با ما همراه باشید. 

سئو يک روند کاری است. سالهاست اين پنج گام هستۀ روند کاری سئو بوده اند:

1- جستجوی کليدواژه : برای پيدا کردن کليدواژه های هدف.

2- طراحی ساختار وبسایت: برای سازمان دهی محتوای مورد نياز برای تطابق با کليدواژه های هدف.

3- ايجاد محتوای با کیفیت: برای مطابقت دادن کليدواژه های هدف و اينکه به اندازه کافی مناسب باشد تا لينک های با کيفيتی بدست بياورد.

4- ساخت لينک های با کيفيت: از وبسایت های ديگر که شامل کليدواژه های هدف در متن های لنگری باشد.

5- نظارت بر يافته ها: برای فهميدن اينکه چه فعاليت ها و کليدواژه هايی بهترين يافته ها را به همراه دارند.

در ادامه به بیان هر کدام از این گام ها می پردازیم:

جستجوی کليدواژه

سئو با تحقيق دربارۀ کليدواژه شروع ميشود. تحقيق درمورد کليدواژه يعنی پيدا کردن کليدواژه هايی که مردم برای خريد محصولات و استفاده از خدمات شما استفاده مي کنند. اگر شما رستوران سنتی داريد، دوست داريد بدانيد کسانی که به دنبال غذای سنتی هستند از چه واژه هايی استفاده ميکنند. اينها کليد واژه های هدف شما خواهند بود. پيدا کردن تعداد زيادی کليدواژه معمولاً کار ساده اي است، اما وظيفۀ شما اولويت بندی آنها است.

ساختار وب سایت

ساختار وب سایت

مردم برای پيدا کردن يک موضوع، هزاران کليدواژه را جستجو مي کنند. اين يعنی وب سایت شما به محتوا و صفحات زيادی نياز دارد. برای اينکه حداقل در فهرست يافته های گوگل قرار بگيريد، بايد يک صفحه در وب سایتتان داشته باشيد که حاوی اين کليدواژه ها باشد. این صفحات بايد به گونه ای مرتب شوند که بهترين يافته برای کاربر جستجوگر پديدار شود. قسمت مهمی از بهينه سازی سایت داشتن لينک های معتبر در اطراف وب سایت است.

تولید محتوای با کیفیت برای بهینه سازی سایت

محتوای با کیفیت

قدرت محتوا از لينک هايی که از وب سایت های ديگر به وب سایت شما زده مي شود بدست مي آيد. گفتيم که وب سایت بايد صفحاتی داشته باشند که حاوی کليدواژه ها باشند. اما آن صفحات بايد محتوايی داشته باشند که جستجوگران بتوانند بخوانند، به اشتراک بگذارند و به آنها لينک شوند و تعريف ما از کيفيت محتوا، همين است. اهميت پاسخ  جستجوگر به يک صفحه، در صفحۀ يافته های گوگل در حال افزايش است.

ایجاد بک لینک جهت بهینه سازی سایت

لينک و ارتقاء

کيفيت محتوا بسيار ضروری است . زيرا لينک از وب سایت های ديگر، شامل وب سایت های اجتماعی مانند فيس بوک، توييتر و اینستاگرام بخش مهمی از بهینه سازی سایت (سئو)  است و تمام لينک ها يکسان نيستند. لينک های باکيفيت از وب سایت های معتبر ارزش بيشتری نسبت به لينک های ديگر دارند. لينک هايی که در متن لنگری خود کليدواژه دارند نيز قدرتمند هستند. البته بايد کيفيت محتوای خود را نيز افزايش بدهيد تا بتوايند آن لينک های قدرتمند را دريافت کنيد.

نظلرت بر یافته ها آشنایی با اصول بهینه سازی سایت

نظارت بر يافته ها

در رتبه بندی صفحۀ يافته های موتور جستجو، بازديدها و پاسخ ها را بايد در نظر گرفت تا بفهميد که کدام کليدواژه ها و پاسخ ها بهترين نتيجه را خواهند داشت. کليدواژه و پاسخ هايی که بدترين نتايج را برای شما به ارمغان می آورند را از فهرست واژه های هدف خود خارج کنيد.


در ادامه دو رويکرد کاملا متفاوت در بهینه سازی سایت وجود دارد که از آنها تحت عنوان سئوی سياه و سفيد یاد می شود

1- سئوی کلاه سياه: قوانين و دستورالعمل هايی از موتورهای جستجو را زير پا ميگذارد که وب سایت برای قرار گرفتن در فهرست آنها بايد از موتورها تبعيت کنند.

2- سئوی کلاه سفيد: به قوانين موتورهای جستجو احترام مي گذارد. البته ممکن است جاهايی وجود داشته باشد که با آن به مخالفت بپردازد.

اما شايان ذکر است که گوگل و موتورهای ديگر:

  • خود را درگير چنين مسائلی نميکنند.
  •  همواره در حال تلاش برای پيدا کردن و جريمه کردن وب سایت های هرز و بي محتوا هستند.
  •  قوانين را تغيير ميدهند.

پس اگر داريد شانس خود را امتحان ميکنيد ، کار امروز را به فردا نيندازيد. اما اگر به نظر مي رسد که وب سایت شما در حال شکستن قوانين موتورهای جستجو هستند، بنابراين:

  •  روشهاي کلاه سياه ناديده گرفته خواهند شد و پول خود را به هدر خواهيد داد يا وب سایت شما جريمه خواهد شد، برای مثال به رتبۀ پايين تری در صفحه سقوط خواهد کرد؛ 
  • تارنمای شما از صفحه نتايج خارج خواهد شد. يعنی برای ماه ها يا حتی سالها هيچ بازديدی نخواهد داشت.
  • پس اگر نميخواهيد وب سایت شما مسدود شود، ترفندهای کلاه سیاه را متوقف کرده و از همین حالا از سئوی کلاه سفيد استفاده کنيد.

در مقالات بعدی در مورد سئوی کلاه سفید و سیاه بیشتر توضیح خواهیم داد تا بیشتر بتوانید با روش های بهینه سازی سایت آشنا شوید. اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که تازه وب سایت خود را راه اندازی کرده اید توصیه می کنیم حتما مقاله نکات مهم در طراحی صفحه اصلی سایت را مطالعه کنید.

مطالب اخیر

No Comments

پیام بگذارید

سایت آقای وب با تکیه بر سابقه علمی مدیران خود در زمینه سیستم های نرم افزاری به خصوص سیستم های کاربردی مفتخر است با آگاهی کامل از نیازها و خواسته های مشتریان، فن آوری روز دنیا را در اختیار آنان قرار دهد.

ما را دنبال کنید

راه های برقراری ارتباط

ایمیل: info@Aghayeweb.com
تلفن:03132666400

WhatsApp chat